Kalhotové plenky/kalhotovky, to je savá část plenky, která nahrazuje například čtverce.

Je mnohem jednodušší na manipulaci, stačí dát pod zadeček dítěte a jen zapnete suchý zip/patentky.

Pro pořádek – existují tedy ty se zapínáním na suchý zip (výhoda – rychlost, nevýhoda – některé děti se je naučí rozepínat) a na patentky/cvočky (výhoda – nehrozí opotřebování jako u SZ, nevýhoda – těžko se zapínají ve stoje nebo když se dítě otáčí).

Dále se ještě rozlišují velikosti. Ty první jsou novorozenecké. Já je doporučuji hlavně kvůli snazší manipulaci pro situace jako je návštěva pediatra nebo pro babičky a jiné rodinné příslušníky. Některá miminka z nich totiž vyrostou takřka okamžitě a tak se s plenkami pak rychle loučíte (pokud zvolíte prodej). I tyto novorozenecké verze se zmenšují v sedu pomocí patentek (mají je i ty se SZ).

Druhý typ velikosti jsou plenky jednovelikostní. Ty sice můžete, jak již název napovídá, používat od narození až do odplenkování, ale pokud se vám nenarodilo aspoň 4,5kg vážící miminko, tak budete řešit následující – plenku budete mít zmenšenou na maximum, co to půjde a děťátko tak bude mít zbytečně složenou látku mezi nožičkami a plenka bude pravděpodobně vytvářet balík :). Vhodné jsou tedy zhruba od cca 4,5-5kg až do konce plenkového období. Mají taktéž zkrácení sedu pomocí patentek mezi nožičkami, takže je postupně zvětšujete. 

Postupně, jak vaše dítě roste, bude pravděpodobné, že bude vaše dítě čůrat ne už tak často, za to větší dávky. A tím pádem bude potřeba zvýšit savost plenky – prefoldy či vkládacími vložkami…Ale o tom zase příště 🙂