Část starší generace si klepe na čelo, proč si přiděláváme tu práci a plenky pereme, když můžeme “jen” jednorázovku vyhodit do koše a nic neřešit.

Nojo, jenže…co naše planeta? A skutečně jsou ty tzv. “papírovky” papírové? A co zdraví miminek – je ohroženo?

A spoustu dalších otázek, které rodiče řeší, pokud čelí rozhodnutí – látkové x jednorázové plenky. Je potřeba si srovnat své priority. Hodně cestujete a nemáte možnost pračky? Tak proč nelátkovat jen částečně? Vždyť každá plenka se počítá :)!

Co se týče ekologie – jednorázové plenky se rozkládají minimálně 250let, na skládce, hnijící s výkaly vašich dětí. Látkové plenky jsou z větší části 100% rozložitelné (bambus, bavlna, konopí) a zbytek (gumičky, PUL zátěr) je možné recyklovat. Další věcí je ekologická stopa i plastových obalů a neustálého transportu jednorázovek po celém světě. A skvělé zjištění – při praní látkových plenek spotřebováváme méně vody než při výrobě jednorázových (propírání buničiny, chlazení strojů…) a hlavně při praní se voda vrací do koloběhu čistá, bez toxických a chemických látek.

Zdraví děťátka – bezesporu na prvním místě každého rodiče. Jednorázové plenky obsahují chemické složky (na bázi polyakrylátů), které pomáhají lépe absorbovat moč a poskytovat pocit sucha. Bambusové froté je dokonce i antibakteriální. V dnešní době se látkovky již nevyvařují, stačí je prát na 60stupňů.

Ekonomika – ano, prvotní investice je vyšší, protože jednorázové plenky se kupují postupně dle zásob. Ale tyto peníze se vám již v průběhu prvního roku vrátí :). A co víc – při druhém děťátku už ušetříte absolutně nejvíc. Látkové plenky jsou navíc dobře prodejné.

Další výhody – látkové plenky jsou velmi variabilní a můžete je vždy nastavit na konkrétní obvod bříška a výšku sedu dle potřeby. A díky gumičkám v plence nedochází k tak častému úniku nadílky z plenky ven :)!

TIP: I jednorázové vlhčené ubrousky můžete nahradit látkovými.